sobota, 2 października 2010

HOSPICES DE BEAUNE

Opisywanie zabytków Burgundii mija się chyba z celem, bowiem praktycznie cała Burgundia, to jeden wielki, średniowieczny zabytek, a więc powinno się opisywać każde średniowieczne village; czy to Beaune, czy to Nuits-Saint-Georges, czy to Santenay albo Buxy, żeby wymienić kilka z brzegu.

Film "Czekolada" z Juliette Binoche i Johnny Depp, kręcony był właśnie w jednych z tych, jakże charakterystycznych i zupełnie niepowtarzalnych villages (Flavigny sur Ozeraine )

Wspominając o zabytkach, nie można tutaj nie wymienić słynnych i zupełnie niezwykłych Hospices de Beaune.
Pierwszego w świecie hospicjum. Założone zostało ono przez Nicolas Rolin i jego żonę w XV-ym wieku. W owym czasie Nicolas Rolin był kanclerzem duka Burgundii, Filipa Dobrego (Philippe le Bon).


Hospicjum przeznaczonego wyłącznie dla najbiedniejszych biedaków burgundzkich. A takich zawsze tu było bez liku, bowiem nie była to ani urodzajna, ani bogata kraina, ale w szczególności została spustoszona przez okrutną wojnę stuletnią. Dalsze losy zresztą również nie oszczędziły tego zakątka Francji, bowiem na skutek Rewolucji Francuskiej, wystawiono wszystkie majątki (w tym kościelne np. legendarny Château du Clos de Vougeot) na aukcje. Aukcje „dla ludu”. Stąd przede wszystkim bierze się aż tak niesamowite rozdrobnienie tutejszych działek winiarskich.

Swoje wielkie majątki i potęgę większą niejednokrotnie niż królowie Francji, dukowie Burgundii, zawdzięczali niezwykle korzystnemu położeniu geograficznemu. Kraina ta bowiem, ciągnąc się z południa na północ była zawsze najkrótszą drogą łączącą basen Morza Śródziemnego z Morzem Północnym i Kanałem La Manche.

Dzisiaj Hospices de Beaune pieczołowicie odrestaurowane, pełnią funkcję nie tylko muzeum, ale również w pokaźnej części - domu opieki. Zatrudniając ponad 800 pracowników, zarządzają również swoim super nowoczesnym szpitalem na 515 łóżek, szkołą dla pielęgniarek, jak i szeregiem nad wyraz cennych nieruchomości.

Są również przepotężnym producentem jednych z najlepszych burgundów w świecie. Otóż od czasów wielkiego darczyńcy Nicolas Rolin, przyjęło się w zwyczaju, iż najbogatsze rody burgundzkie, zapisywały, i nadal zapisują w testamencie swoje najlepsze działki winiarskie, właśnie dla Hospices de Beaune, dla wspomożenia ich działalności charytatywnej.

Aktualnie są one w posiadaniu ponad 60 ha najlepszych winnic Burgundii (głównie w Côte de Beaune).

Dzięki temu, Hospices urosło do wielkiego producenta, a więc ilekroć zobaczysz butelkę z etykietą Hospices de Beaune, to możesz być pewien najwyższej jakości jej zawartości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz